Zimowe obowiązki właścicieli posesji
Zawsze kiedy występują opady śniegu piesi mają utrudnione poruszanie się po chodnikach w związku z zalegającym śniegiem. Wówczas zadajemy sobie pytanie „ kto ma obowiązek odśnieżania chodnika”.
Ustawa z 13 września 1996 r. „o utrzymaniu porządku w gminach” jasno mówi, że obowiązek odśnieżania chodnika spoczywa na właścicielu nieruchomości, który jest zobowiązany do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy jego nieruchomości. Obowiązek ten nałożony jest również na użytkowników wieczystych oraz najemców nieruchomości. Zadanie taki spoczywa na właścicielu nieruchomości tylko w przypadku jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu. W przypadku, gdy chodnik od granicy działki oddzielony jest pasem zieleni, rowem melioracyjnym, trawnikiem lub inną przeszkodą bez względu na ich szerokość obowiązek odśnieżania przechodzi na zarządcę drogi, przy której jest usytuowany chodnik.
Za nieodśnieżenie chodnika grozi kara grzywny w kwocie nawet 1500 zł co wynika z art. 117 kw.
Jednocześnie właściciele nieruchomości nie są zobowiązani do posypywania zaśnieżonego czy oblodzonego chodnika solą lub piaskiem.
Zabrania się posypywania chodnika popiołem, takie zachowanie jest wykroczeniem z art. 145 kw. za co grozi grzywna w kwocie nie mniejszej niż 500 zł.
Podobnie sprawa ma się co do odśnieżania oraz usuwania śniegu, usuwania sopli lodu, brył nawisów lodowych i śnieżnych z dachów mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się w budynkach oraz na ciągach komunikacyjnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. Obowiązek ten spoczywa na zarządcach i właścicielach obiektów czy nieruchomości o którym mówi Prawo budowlane w art. 61 pkt 2.
Natomiast Kodeks karny w art. 164 nakłada karę pozbawienia wolności na osobę, która sprowadziła niebezpieczeństwo zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarów wyniku obsunięć śniegu.
Autor: mł. asp. Paweł Klimek