W środę doszło do ponad 200 pożarów; zginęły trzy osoby
Kierzkowski przekazał, że ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do 945 akcji, z czego 202 to pożary, 649 to miejscowe zagrożenia, a 94 to fałszywe alarmy. W pożarach zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.
Do najtragiczniejszego ze zdarzeń doszło w Żeliszowie (woj. dolnośląskie); tam w pożarze domu jednorodzinnego zginęły dwie osoby. Kolejną ofiarę pożaru znaleziono w mieszkaniu w Bytomiu (woj. śląskie).
W środę strażacy 12 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z emisją czadu; zginęła jedna osoba, a cztery wymagały pomocy lekarskiej. Ofiara śmiertelna zatrucia czadem to 48-letni mieszkaniec Słupska (woj. pomorskie).
Z danych PSP wynika, że od 1 października, czyli od początku umownego okresu grzewczego, zanotowano 1356 interwencji związanych z emisją czadu. Zginęło 35 osób, a 462 osoby zostały ranne.
Czad, czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ akub/