21 listopad 2023

Gostynin: miasto królewskie na Mazowszu

zdjęcie: Gostynin: miasto królewskie na Mazowszu / MOs810/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
MOs810/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Witajcie w Gostyninie – perle Mazowsza! Odkryjcie urok tego historycznego miasta, które pełniło rolę miasta królewskiego w Koronie Królestwa Polskiego.

Tego szukamy w Gostyninie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Gostynin, Gostynin praca, pogoda Gostynin, Gostynin info, Jezioro Białe Gostynin, SP3 Gostynin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Gostyninie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz sprawdzić aktualne dane dotyczące miasta.

Teren Gminy Gostynin stanowi część historycznej Ziemi Gostynińskiej, najbardziej na zachód wysuniętej części Mazowsza, o długim rodowodzie potwierdzonym licznymi znaleziskami archeologicznymi. Badania w Klusku i Pomarzankach wykazują obecność ludzi już w schyłkowym Paleolicie, około 10.000 - 800 lat p.n.e.

W okresie średniowiecza obszar ten był własnością książąt płockich, a historia sięga początków XII wieku. Miasto Gostynin, nazwane od słowa "gościnność", rozwijało się jako osada przyjmująca podróżnych wędrujących przez te ziemie.

Miasto zyskało na znaczeniu, otrzymując prawa miejskie w 1382 r. i zostając zlokalizowanym na prawie chełmińskim. W 1462 r. powiat gostyniński wchodzący w skład ziemi rawskiej został włączony do Królestwa Polskiego. Podczas zaborów, w tym okresie rosyjskiego panowania, całe województwo płockie, włączając Ziemię Gostynińską, znajdowało się pod kontrolą rosyjskiego zaboru. Ludność aktywnie uczestniczyła w powstaniach narodowych, takich jak kościuszkowski, listopadowy i styczniowy. W okresie II Rzeczypospolitej starostwo gostynińskie należało do województwa warszawskiego, a liczne zabytki kultury i sztuki świadczą o bogatej historii regionu.

Współczesna gmina Gostynin funkcjonuje od 40 lat, ale początki samorządu gminnego sięgają połowy XIX wieku i reform z czasów zaboru rosyjskiego. Pomimo formalnego samorządu, gminy były pod ścisłą kontrolą urzędników carskich. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. dodano rady gminne do istniejącego systemu samorządu. W 1933 r. wprowadzono reformę samorządu gminnego, a w czasie I i II wojny światowej gminy działały pod kontrolą okupacyjnych władz.

Po II wojnie światowej samorząd był stopniowo ograniczany, aż do jego zniesienia w 1950 roku. W okresie PRL przeprowadzono nieudaną reformę podziału kraju na gromady (1954–1972). Od 1973 r. wprowadzano większe gminy, a podział gminny ustanowiony wówczas przetrwał do dziś, co świadczy o jego skuteczności. W 1973 r. powstały gminy Gostynin i Rataje (później zlikwidowana). Od 1990 r. gminy funkcjonują zgodnie z nowymi normami prawno-samorządowymi ustalonymi w ustawie z 8 marca 1990 roku "o samorządzie gminnym". Niniejsza praca ma na celu przedstawienie historii administracji i samorządu obszaru gminy Gostynin na przestrzeni ostatnich 150 lat.
Fakty Gostynin