reklama
kategoria: Kraj
7 maj 2024

Wręczono nagrody Press Club Polska

zdjęcie: Wręczono nagrody Press Club Polska / fot. PAP
fot. PAP
Autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności, serii tekstów o redakcji Andrzej Skworza znaleźli się wśród laureatów nagród Press Club Polska, które wręczono we wtorek w Warszawie.
REKLAMA

W wystąpieniu rozpoczynającym galę Bartosz Węglarczyk, przewodniczący Rady Polskich Mediów, powiedział, że "zagrożeniem dla mediów są wielkie koncerny technologiczne udające media, a w rzeczywistości będące pasożytami żerującymi na treściach tworzonych przez innych". Wyjaśnił też, że ta sytuacja nierównej konkurencji wymaga wsparcia rządu polskiego i Unii Europejskiej. Zaapelował też o prawdziwą debatę, w Sejmie i Senacie, na temat rynku medialnego i zasady dzielenia się zyskami, jakie powinny na nim funkcjonować.

"Zadaniem dziennikarzy nie jest wspieranie żadnego rządu ani obalanie rządów. Naszym zadaniem musi być opisywanie i tłumaczenie rzeczywistości w najpełniejszy i najbardziej rzetelny sposób. Naszym zadaniem jest dostarczanie ludziom informacji, po to, by mogli podejmować świadome decyzje – na co pójść do kina, jaki samochód kupić czy na kogo zagłosować w wyborach. Jedynym kryterium publikacji czy zaniechania publikacji musi być wyłącznie interes publiczny. Tak służymy ludziom i tak służymy demokracji. Ta zasada dotyczy wszystkich dziennikarzy i wszystkich tematów" – podkreślił Węglarczyk.

Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (finaliści: Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik, Andrzej Stankiewicz, Małgorzata Tomczak) otrzymali Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik za cykl reportaży z Ukrainy, opublikowany w Wirtualnej Polsce. Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w internecie w poprzednim roku.

Nagrodą Specjalną im. Dariusza Fikusa uhonorowano aktywistki i aktywistów skupionych w wielu organizacjach, którzy od lata 2021 do dziś, obok niesienia pomocy humanitarnej informują opinię publiczną o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Nagrodę, w imieniu wszystkich aktywistów i aktywistek, odebrali przedstawiciele Grupy Granica i fundacji Ocalenie.

Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska (finaliści: Rafał Pikuła, Marek Szymaniak, Mateusz Ratajczak i Patryk Słowik) otrzymał Marek Szymaniak za publikację "Kup teraz, zapłać później. Odroczone płatności biją rekordy popularności, lecz ten zakupowy raj bywa bagnem", zamieszczoną w magazynie Spider’sWeb+.

Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze (finaliści: Katarzyna Włodkowska, Szabolcs Panyi i Anastasiia Morozova, Marcin Jakóbczyk, Michał Janczura, Anna Gielewska) otrzymała Katarzyna Włodkowska za cykl publikacji: W redakcji Andrzeja Skworza. "Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz" oraz "Przemiany nie było. Po publikacji reportażu o pracy w redakcji Andrzeja Skworza", opublikowanych w "Dużym Formacie" ("Gazeta Wyborcza"). Nagroda jest przyznawana dziennikarzom tworzącym w języku polskim, za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa.

Nagrodę Wolności Słowa (IAPC Freedom of Speech Award) Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów otrzymał organizacja ukraińska "Opór informacyjny".

Rada PCP przyznała Nagrodę Specjalną Mariuszowi Szmidce i Krzysztofowi Zyzikowi, twórcom niezależnych regionalnych redakcji. "Nagrodę przyznano za odwagę do działania i wiarę w niezależne dziennikarstwo, stworzenie w niełatwych warunkach silnych mediów regionalnych, a następnie ich utrzymanie i rozwój" – uzasadnił decyzję przewodniczący Rady PCP, redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.

Press Club Polska jest organizacją twórczą ludzi mediów mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Jest instytucją non-profit, działającą jako fundacja i utrzymywaną przede wszystkim przez wpływy od członków i darczyńców.

PCP został powołany do życia z inicjatywy dziennikarzy, w 2008 r. w Warszawie. Jego głównymi celami są: podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa; ochrona słusznych zawodowych i społecznych interesów dziennikarzy; popularyzowanie wiedzy na temat pracy dziennikarskiej oraz orzecznictwa sądów krajowych i międzynarodowych w sprawach dotyczących wolności słowa; promowanie profesjonalnych kontaktów dziennikarzy z zagranicznymi mediami; integracja środowiska zawodowego dziennikarzy.

Radę PCP stanowią: Edyta Krześniak, Małgorzata Naukowicz, Marcin Lewicki, Jacek Marczewski, Wojciech Tumidalski, Magdalena Rigamonti i Jarosław Włodarczyk. (PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gostynin
2.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gostyninie