reklama
kategoria: Kraj
20 kwiecień 2024

USK w Opolu sponsorem badań u pacjentów z miażdżycą

zdjęcie: USK w Opolu sponsorem badań u pacjentów z miażdżycą / fot. PAP
fot. PAP
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu będzie liderem badań mających na celu opracowanie nowej metody zapobiegania zwężania tętnic u osób z wszczepionymi stentami - poinformował dyrektor USK Dariusz Madera. W ocenie naukowców nowe rozwiązanie może być mniej uciążliwe dla pacjentów i tańsze od obecnie stosowanych.
REKLAMA

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został sponsorem badania dotyczącego skuteczności podawanej doustnie kolchicyny w zapobieganiu ponownego zwężenia światła tętnic udowych u pacjentów ze wszczepionymi stentami. Na ten projekt badawczy - jako lider - otrzymał blisko 9,3 mln zł, w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych. Konsorcjantami w projekcie są Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

"Zaplanowano, że w trwających 5 lat badaniach, weźmie udział blisko 290 pacjentów, zrekrutowanych w kilku ośrodkach w kraju. W ciągu dwóch lat monitorowanej terapii każdy z tych pacjentów odbędzie 9 wizyt kontrolnych. Pozwoli to badaczom stwierdzić, czy proponowana metoda skutecznie zapobiega ponownemu zwężeniu tętnic, a tym samym powikłaniom sercowo-naczyniowym, konieczności prowadzenia kolejnych zabiegów chirurgicznych i leczenia szpitalnego" - wyjaśnia dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych USK w Opolu Antonina Dziedzic-Danel.

Kolchicyna to alkaloid uzyskiwany z ziemowita jesiennego, który w dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne i hamujące podział komórki. Jako środek przeciwzapalny o szerokim spektrum działania dotychczas stosowany jest w leczeniu chorób zapalnych, takich jak dna moczanowa i nawracające zapalenie osierdzia.

Zaproponowana w badaniu metoda zostanie porównana z najskuteczniejszą aktualnie terapią, w ramach której chirurdzy zakładają stenty uwalniające miejscowo lek zapobiegający zwężaniu tętnic. Jak zaznaczają naukowcy z USK w Opolu, istnieje szansa, że zastosowanie kolchicyny będzie nie tylko mniej uciążliwe dla pacjentów, ale i tańsze, przy podobnej skuteczności w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami.

"To drugi projekt badawczy, w którym nasz szpital jest sponsorem, czyli w pełni odpowiedzialnym za badanie kliniczne: od pomysłu, przez realizację, po wynik" - podkreśla dyrektor Madera. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gostynin
13.4°C
wschód słońca: 06:37
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gostyninie