reklama
kategoria: Kraj
6 październik 2024

Obchody 80. rocznicy przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do stalagu Lamsdorf

zdjęcie: Obchody 80. rocznicy przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do stalagu Lamsdorf / fot. PAP
fot. PAP
W niedzielę przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę pierwszego transportu uczestników Powstania Warszawskiego do stalagu Lamsdorf.
REKLAMA

Uroczystości ku czci przywiezionych do niemieckiego obozu w Lamsdorf (obecnie Łambinowice) żołnierzy polskiego podziemia odbyły się w 80. rocznicę pierwszego transportu jeńców po upadku powstania.

Jak przypomina dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasilewska, do położonego na Górnym Śląsku obozu trafiło około sześciu tysięcy uczestników powstania - zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Wśród więźniów obozu znalazło się około tysiąca kobiet i sześciuset młodocianych. Najmłodszy z uczestników powstania, który został więźniem stalagu w Lamsordf, miał zaledwie dziesięć lat. Jeńców z Warszawy umieszczono w barakach w tzw. sektorze sowieckim, gdzie panowały bardzo złe warunki bytowe i sanitarne. Część jeńców, po selekcji, została przewieziona do innych obozów jenieckich na terenie Niemiec.

Po uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego odbyło się prawykonanie utworu Szymona Chylińskiego pt. "Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf", w wykonaniu orkiestry symfonicznej, solistów oraz chóru pod dyrekcją Tomasza Chyły. Otwarto także wystawę plenerową "Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948) przygotowanej przez zespół Muzeum II Wojny Światowej.

Jak przypominają pracownicy muzeum, więźniem obozu Lamsdorf był m.in. płk Jan Rzepecki z Komendy Głównej AK, rotmistrz Witold Pilecki, Roman Bratny, Aleksander Gieysztor, Witold Kula, a także Jerzy Stefan Stawiński, późniejszy autor scenariuszy do "Kanału", "Krzyżaków" i "Zezowatego szczęścia".

Większość powstańców więzionych w Lamsdorfie została ewakuowana w styczniu 1945 r. przed wejściem Rosjan. Nieliczni, chorzy i ranni, doczekali się wyzwolenia w obozie 17 marca 1945 r. (PAP)

masz/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gostynin
7.8°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gostyninie